Šansu da sami prijave šta poseduju imućni građani Srbije imaju od 15. januara, a do sada je imovinu vredniju od 35 miliona dinara priznalo svega devet građana.Rok za podnošenje informativne poreske prijave ističe poslednjeg dana marta, kada poreznici kreću u unakrsnu kontrolu prihoda i imovine, gde se procenjuje kolika je vrednost stečene imovine, nasuprot prijavljenim prihodima. Ukoliko nema dokaza za tu razliku, plaća se porez od 20 posto.
Šansu da sami prijave šta poseduju imućni građani Srbije imaju od 15. januara, a do sada je imovinu vredniju od 35 miliona dinara priznalo svega devet građana.
Rok za podnošenje informativne poreske prijave ističe poslednjeg dana marta, kada poreznici kreću u unakrsnu kontrolu prihoda i imovine, gde se procenjuje kolika je vrednost stečene imovine, nasuprot prijavljenim prihodima. Ukoliko nema dokaza za tu razliku, plaća se porez od 20 posto.
Tokom protekle godine, poreska policija je podnela 1.524 krivične prijave, protiv 2.198 osoba koje su pokušale da izbegnu plaćanje poreza i to u ukupnom iznosu od 12,1 milijarde dinara. Otkriveno je i 3,5 milijardi dinara vredna protivpravno pribavljena korist.
Kao jedan od osnovnih načina izbegavanja poreza (75 posto od neprijavljenih poreza otpada na PDV) je postojanje takozvanih “fantom” ili “peračkih” firmi, a poreska policija je otkrila 50 takvih u Srbiji. Zbog toga su podnete 42 krivične prijave, a iznos izbegnutog poreza je 1,69 milijardi dinara.